Tampodruk

Technika druku pośredniego, polegająca na nakładaniu farby za pomocą miękkiego, silikonowego stempla zwanego tamponem. Do wykonania nadruku tą metodą potrzebna jest farba, stempel (tampon), oraz matryca (metalowa szlifowana płytka z wytrawionym wzorem). Stempel, przykładany jest do naświetlonej matrycy z farbą. Następnie odbity obraz przenosi na odpowiednio przygotowaną powierzchnię znakowanego przedmiotu.

Zaletą tej techniki jest możliwość stosowania jej na nieregularnych i nierównych powierzchniach, m.in. na metalu, drewnie, papierze, tworzywach sztucznych. Nadruki tamponowe charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością to znaczy, że nawet drobne napisy pozostają czytelne.

Sitodruk

Technika druku, w której formę drukową stanowi prostokątna rama, aluminiowa lub drewniana, z napiętą na niej siatką z nylonu, poliestru lub metalu. Szablon tworzy utwardzona warstwa światłoczuła, nie przepuszczająca farby, stanowiąca negatywowy obraz drukowanego wzoru. Formą drukową są oczka siatki niepokryte emulsją. Podczas drukowania, farba jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem przeciskana przez wolne oczka bezpośrednio na podłoże.

Metoda ta jest niezwykle uniwersalna, stosowana najczęściej na odzieży, torbach, parasolach, czapkach, ale także na plastikowych, drewnianych i skórzanych produktach. Dzięki dużej ilości naniesionej farby, możliwe jest uzyskanie wyrazistych i w pełni nasyconych barw.