Tampodruk

Technika druku pośredniego, polegająca na nakładaniu farby za pomocą miękkiego, silikonowego stempla zwanego tamponem. Do wykonania nadruku tą metodą potrzebna jest farba, stempel (tampon), oraz matryca (metalowa szlifowana płytka z wytrawionym wzorem). Stempel, przykładany jest do naświetlonej matrycy z farbą. Następnie odbity obraz przenosi na odpowiednio przygotowaną powierzchnię znakowanego przedmiotu.

Zaletą tej techniki jest możliwość stosowania jej na nieregularnych i nierównych powierzchniach, m.in. na metalu, drewnie, papierze, tworzywach sztucznych. Nadruki tamponowe charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością to znaczy, że nawet drobne napisy pozostają czytelne.

Grawer

Technika znakowania laserowego to nowoczesna, trwała i bardzo efektowna metoda zdobienia, którą spośród innych technik wyróżnia niespotykana precyzja, którą zawdzięcza promieniowi lasera.

Atutem jest możliwość uzyskania na różnego rodzaju powierzchniach (aluminiowych, metalowych, plastikowych i skórzanych) bardzo szczegółowych odwzorowań grafik bądź napisów. Dzięki grawerowaniu, w zależności od rodzaju znakowanego przedmiotu, uzyskujemy ciekawe i atrakcyjne efekty wizualne. Niemniej jednak podstawową i niepodważalną zaletą grawerowania laserowego jest fakt, iż zdobione w ten sposób przedmioty mają bardzo elegancki wygląd i cechują się wysoką wytrzymałością podczas użytkowania.

Grawerowanie laserowe jest szczególnie popularne w przypadku zdobienia artykułów reklamowych (długopisów, ołówków, wizytowników, tabliczek i wielu innych) oraz personalizacji upominków takich jak: piersiówki, zapalniczki, trofea, kalendarze książkowe itp.

Intensywność graweru zależy od rodzaju zdobionego przedmiotu, stąd też zaleca się wykonanie próby laserowej.